Firma Rehber

“Ben Türk’üm” diyen İran 9. Cumhurbaşkanı Mesud Pezeşkiyan’ın seçim zaferini kutladığı şarkı gündem yarattı

İran'da reformcu Tebriz Milletvekili ve eski Sağlık Bakanı Mesud Pezeşkiyan rakibi Said Celili'yi yenerek İran'ın 9. Cumhurbaşkanı seçildi. Ülke genelinde yaklaşık 59 bin merkezde yerleşik sandıklarda toplam 30 milyon 530 bin 157 oy kullanılırken Pezeşkiyan oylarının yüzde 53,7'sini; muhafazakar Said Celili ise oyların yüzde 44.4'ünü aldı.

Seçim sonnuçlarının açıklanmasından sonra Pezeşkiyan'ın destekçileri kutlamaları için tam anlamıyla döküldü. 14'üncü dönem cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda oyların yüzde 53,7'sini alarak ülkenin 9'uncu Cumhurbaşkanı olan İran Mesud Pezeşkiyan seçim kutlamalarında ise “Türk'ün beli eğilmez” şarkısını tercih etti.

MESÜD PEZEŞKİYAN KİMDİR?

İran'ın yeni Cumhurbaşkanı Mesud Pezeşkiyan 1954'te İran'ın Batı Azerbaycan eyaletine bağlı Mahabad'a bağlı İran Türkü bir aile çocuğu olarak dünyaya geldi. Soyadı Farsça'da “doktorlar” anlamına gelen Pezeşkiyan, eğitimini Tebriz Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde tamamladı. Pezeşkiyan 1980-1988 yılları arasındaki İran-Irak savaşında hem asker hem de doktor olarak görev yaptı. Savaşın ardından Tebriz Sağlık Bilimleri Üniversitesinde genel cerrahi bölümünde eğitimine devam eden Pezeşkiyan, 1993 yılında ise kalp cerrahisi uzmanlığını aldı, 1994-1999 yılları arasında 5 yıl boyunca Tebriz Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü olarak görev yaptı.

3

1997 yılında Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi döneminde Sağlık Bakanı olarak siyasi hayatına başlayan Pezeşkiyan, 2001-2005 yılları arasında Sağlık Bakanlığı koltuğuna oturdu. Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın iktidara gelmesiyle birlikte iki yıl boyunca siyasetten uzak kalan Pezeşkiyan, 2008 yılında İslami Şura Meclisi'nin 8'inci döneminde Doğu Azerbaycan eyaletini temsilen meclise girmeyiş ardı ardına geldi.

4

2013 yılında cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylık tedavisinde bulunan Pezeşkiyan, Ekber Haşemi Rafsancani'nin adaylığını koymasının ardından yarıştan çekildi. Pezeşkiyan, 2016 yılında İran Meclis Başkan Yardımcısı olarak 4 yıl görev yaptı. 2021 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeniden adaylık tedavisinde bulunan Pezeşkiyan'ın adaylığı Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından reddedildi. Pezeşkiyan, 1 Mart'ta yapılan 12. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde yeniden Tebriz Milletvekili olarak meclise girdi. (İHA)
Bu içerik Seray Üstün tarafından yayına alınmıştır

İfade etmek
ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Yer: İstanbul!  Marmaray'ı durdurma maçı izlendiYer: İstanbul! Marmaray'ı durdurma maçı izlendi
Erdoğan'ın golleri sevinci kameralara yansıdı!Erdoğan'ın golleri sevinci kameralara yansıdı!
korkunç ölüm!  Dağdan kopan kaya parçası genç kızı hayattan kopttıKorkunç ölüm! Dağdan kopan kaya parçası genç kızı hayattan kopttı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking