Firma Rehber

Bakan Kacır, ilk Türk astronot Alper Gezeravcı ile görüştü

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, 7 gün boyunca uzayda kalan ilk Türk astronotu Alper Gezeravcı ile Bursa’daki Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’nde (GUHEM) temasa geçti. Bağlantının ardından basın açıklaması yapan Bakan Kacır, şunları söyledi: “Güzel şehrimiz Bursa’da Türkiye’nin en güzel bilim merkezlerinden biri olan GUHEM’deyiz. Bugün burada olmamızın sebebi Türkiye’nin ilk bilim ve uzay misyonunu gerçekleştiren Alper Gezeravcı ile bağlantı kurmaktı. Alper Gezeravcı ile buradan kurduğumuz bağ, Türkiye’deki milli teknoloji hareketinin en önemli yoldaşlarımız olan gençlerle tanışmamızı sağladı. Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki görevinin yedinci gününü tamamlamak üzere. “Bildiğiniz gibi bu Türkiye’nin ilk uzay ve bilimsel misyonudur” dedi.

13 FARKLI DENEY

Bakan Kacır, “Türk bilim adamlarının genetik, biyoloji ve malzeme bilimi gibi alanlarda hazırladığı 13 farklı deney, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Alper Gezeravcı tarafından yürütülüyor.” Bunların bilimsel literatüre önemli faydalar getirmesini bekliyoruz. Elbette ilk insanlı uzay görevimiz önümüzdeki yıllarda da devam edecek. Türkiye, uydu geliştirme ve üretiminde sahip olduğu önemli yetenek, deneyim ve bilgi birikimini önümüzdeki dönemde derin uzay programlarında daha ileri seviyelere taşıyacaktır. “Aynı zamanda yılda 600 milyar doları aşan uzay ekonomisinden giderek artan bir pay almayı hedefliyoruz.”

Kacır, Türkiye’de uzay sanayisinin gelişmesini Ulusal Uzay Programı kapsamında öncelikli hedeflerden biri olarak gördüklerini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Bu kapsamda önümüzdeki dönemde Ankara’da uzay teknolojileri geliştirme bölgesi kuracağız. bu sayede insan kaynağımızı hem nicelik hem de nitelik açısından daha üst seviyelere taşımak ve bu alanda özel sektörün yeni projelerde daha güçlü rol almasını sağlamaktır.Türkiye, son 22 yılda savunma sektöründe büyük başarılara imza attı. Yıllık ihracatımızı 250 milyon dolardan 5,5 milyar doların üzerine çıkarmayı başardık ve havacılık kabiliyetlerimiz tüm bu başarı hikayesinde itici rol oynadı. “Bu yetenekleri uzay endüstrisinin ufkunun ötesine taşımak için yeni bir dönem başlatıyoruz. dedi.

AW128696_02

ALPER GEZERAVCI 81 İLİ ZİYARET EDECEK

Bakan Kacır, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye yüzyılına girerken, bu çalışmalarla Türkiye’nin uzay çağının da güçlü bir şekilde başladığını ümit ediyorum. Amacımız, umudumuz, temennimiz, gençlerimize ve çocuklarımıza ilham kaynağı olacak bu misyonlarımızı gelecekte de daha güçlü bir şekilde sürdürebilmek, Türkiye’nin milli teknoloji hamlesine ve olma yolculuğuna katkıda bulunmaktır. Yüksek teknolojiyi rekabetçi bir şekilde geliştirebilen, üretebilen ve dünyaya ihraç edebilen bir ülke. Alper Gezeravcı, 14 günlük görevini tamamladıktan sonra, önce fırlatmanın gerçekleştiği üsse yakın bir bölgede okyanusa inecek, ardından Türkiye’ye gelerek 81 ilde Türk gençleri ve çocukları ile toplantılar yapacak. Önümüzdeki dönemde de Ulusal Uzay Programımızda hedeflerimize tek tek, bölgesel konum ve zamanlama sisteminden ay misyonuna kadar program genelinde hedeflerimize ulaşmaya devam edeceğiz. Bu yolculukta bilim insanlarımıza yol göstermeye devam edeceğiz. Bu hafta da bir telefon görüşmesi yaptık. TÜBİTAK Uluslararası Öncü Araştırmacılar Programı ve TÜBİTAK Uluslararası Genç Araştırmacılar Programı çağrılarımızı duyurduk. Bu çağrılar kapsamında, özellikle son yıllarda dünyanın farklı ülkelerine seyahat eden ve araştırmalarını orada sürdüren Türk bilim adamlarından çok sayıda bilim insanını Türkiye’ye getirerek tersine beyin göçü sağlamayı hedefliyoruz. Umuyorum ki bunların önemli bir kısmı astronomi ve uzay bilimleri alanında çalışan bilim insanlarımız olacaktır. Yakın gelecekte Türkiye, uzay teknolojileri, uzay bilimi ve uzay endüstrisinde küresel ölçekte önemli bir rol oynamaya devam edecektir. Yine önümüzdeki dönemde bu çalışmaların güçlü bir altyapıyla yürütülmesini sağlamaya yönelik bir mevzuat çalışmasını parlamentomuzun gündemine getirmeyi hedefliyoruz. Umarım bu yakında gerçekleşir. “Cumhurbaşkanımızın son yıllarda Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile oluşturup yürüttüğü Ulusal Uzay Programında öncü rol üstlenen Türk Uzay Ajansı, aynı zamanda daha büyük uzun vadeli projeleri hayata geçirme ve daha nitelikli insan kaynağı istihdam etme olanağına da sahip olacak. önümüzdeki dönemde.”

AW128696_05

“TEKNOLOJİK ADIMLARI MİLLETİMİZLE PAYLAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Bu sürece destek veren tüm medya kuruluşlarına teşekkür eden Bakan Kacır, “O gece Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nde fırlatılışına canlı olarak şahit olduk. Ama biliyorum ki gece yarısı bu fırlatmaya bizimle birlikte 85 milyon insan şahit oldu.” ” 1’den 70’e kadar büyük bir heyecan ve coşkuyla takip ettiler. Tüm bu heyecanın ve coşkunun milletimize yansıtılmasında siz medya mensuplarımız çok önemli bir rol üstlendiniz. Türkiye’de ilk kez bir bilimsel misyon bu düzeyde toplumsallaştırıldı. İlk kez bu düzeyde bilimsel bir etkinlik gerçekleşti. Aile sohbetlerinin konusu haline geldi. Ebeveynleri, hayatları boyunca unutamayacakları bu coşkuya tanık olabilmeleri için çocuklarımızı ilk kez bilimsel bir etkinlik için uykularından uyandırdılar. Umarım önümüzdeki dönemde de bu ivmeyi sürdürürüz. Bilimi ve teknolojiyi Türkiye’nin gündeminde üst sıralarda tutmak, yaşadığımız zorlu coğrafyada tam bağımsız Türkiye iddiasını ve idealini sürdürmek için, Türkiye’nin milli teknolojik atılımını gerçekleştirmenin heyecanını milletimizle paylaşmaya devam ediyoruz. Jön Türkler bu yolculuğun öznesi olmak için hazırlıklarını en iyi şekilde sürdürsünler, onlara en iyi eğitim olanaklarını sunarak önlerindeki engelleri birer birer kaldıralım. “Türkiye’yi bilim ve teknolojiyle Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılındaki Türk yüzyılına kavuşturalım” dedi. (IHA)Bu içerik Metin Yamaner tarafından yayınlanmıştır.

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Döner siparişi gelmeyince vuruldu.Döner siparişi gelmeyince vuruldu.
Kendini polis olarak tanıttı!  Dolandırıcılık zanlısı tutuklandıKendini polis olarak tanıttı! Dolandırıcılık zanlısı tutuklandı
Kahramanmaraş'ta korkutan deprem!Kahramanmaraş’ta korkutan deprem!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking