Firma Rehber

1800’lü yıllarda kullanılan ilaçlar bu müzede! Müze Eczane açıldı

14 Mayıs Eczacılık Haftası ve bilimsel eczacılığın 185. yıl dönümü nedeniyle Samsun Eczacı Odası'nda Müze Eczanesi'nin açılışıyla birlikte “Tıp ve eczacılığın dünü, bugünü ve geleceği” konulu bir panel düzenlendi. Samsun eczanelerinin bağışladığı 1800'lü ve 1900'lü yıllara ait ilaçların yer aldığı müze, Samsun Valisi Orhan Tavlı'nın katılımıyla açıldı.

“Eskiden eczacılığın nasıl yapıldığını yeni nesiller görsün istedik”

Müze hakkında bilgi veren Samsun Eczacı Odası Başkanı Ferhat Karacan, şunları söyledi: “14 Mayıs Eczacılık Haftası için düzenlediğimiz organizasyonlardan biridir. Eczacılığın dünü, bugünü ve geleceğine baktığımızda bu Müze devreye giriyor Çünkü hem eczacılık hem de diğer meslekler çok hızlı değişiyor Bizim mesleğimizde bu nedenle zamanla meslektaşlarımızın Odamıza bağışladığı malzemeleri birleştirerek yaşananları ve yaşananları aktaracak bir eczane-müze oluşturduk. Geçmişte eczacılığın nasıl yapıldığını yeni nesiller görsün istedik. Bazen geri planda kalsa da aslında sağlık sektörünün dinamik temellerinden biri. İlaçlar yaklaşık 7 ayda toplandı. Ancak diğer malzemeler için 4-5 yıl süren bir süreç var, “Böyle bir açılış yapma imkanımız oldu” dedi.

1b5a632a-43f2-48ed-bf89-b54233ba22dc

“ECZACILAR DEPREM BÖLGESİNDEKİ YARALARI SARMAYA DEVAM EDİYOR”

Açılışta hazır bulunan Samsun Valisi Orhan Tavlı, şunları söyledi: “Türk eczacılarından onur ve gurur duyduğumu ifade etmek isterim. Çanakkale'de görev yaptığım dönemde pandemi sürecinde yanımızda olan ilk kuruluş eczacılarımız oldu. Sonrasında Muğla'daki yangınları yaşadık. İlk seslenen vatandaşlara sahada destek verenler oldu. “Onlar bizim eczacılarımızdı. Dünyaya örnek olacak konteyner eczanesini deprem bölgesi olarak tanımladığımız bölgede ilk kez faaliyete geçiren Türk Eczacılar Birliği huzurunda Türkiye'deki tüm eczacılarımıza teşekkür ediyorum. 11 ilin etkilendiği, deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın yaralarını sarmaya devam eden “yüzyılın felaketi” dedi.

7b30ceda-110a-4aff-9841-63d0a8355fd6

“KONTEYNERLERDE ECZACILIK HİZMETİ VEREN 300'E YAKIN MESLEKTAŞIMIZ VAR”

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Arman Üney, “Samsun Eczacı Odamız 14 Mayıs etkinliklerini aktif olarak sürdürüyor. Geçmişte 14 Mayıs bayram olarak kutlanırdı, sonra sorunlarımızı basına açıkladığımız bir gün haline geldi. Bir kez daha deprem bölgesinde çalışma arkadaşlarımız coşkuyla kutlamaya devam ediyor. “Hala konteynerlerde eczane hizmeti veren 300'e yakın arkadaşımız var. 21 metrekarede bu işi yaptıkları ve içeride hareket edecek yer olmadığı halde eczacılık günlerini kutladığımızda yüzlerindeki gülümsemeyi görmek bizim için önemli” dedi.

7d247d10-e164-4cd7-95a8-87325ad42bc0

Program “Tıp ve Eczacılığın (İHA) Dünü, Bugünü ve Geleceği” paneliyle sona erdi.

71bc0f90-09b0-40ab-a6c4-e9ea8e4694db

a75f83df-1d5e-4134-9345-134b1d397733Bu içerik Hande Dağ tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
    İran Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi hayatını kaybetti İran Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi hayatını kaybetti
Bursa'da üzücü kaza!  Hava almak için çıktığı balkondan düştü.Bursa'da üzücü kaza! Hava almak için çıktığı balkondan düştü.
Bayrampaşa AVM'de korkunç kaza!  Yemek alanından atladıBayrampaşa AVM'de korkunç kaza! Yemek alanından atladı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking